Skip to content

130 Robbinwood Terr

Linden, NJ 07036

Built 1944

Last Sale Price
$154,900
Last Sale Date
Apr 26, 1999

Property Information

Block265
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage850
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
39%
Improvement Value:$90,700
61%
Total Assessment$148,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,457+2.2%
2024$10,228-1.0%
2023$10,333+0.5%
2022$10,278+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$154,900
DeedBook 4813, Page 168

Property Sale

SaleMulti
$136,400
DeedBook 4589, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1944