Skip to content

2100 Summit Terr

Linden, NJ 07036

Built 1946

Last Sale Price
$303,000
Last Sale Date
Jun 8, 2018

Property Information

Block265
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1A-B-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
44%
Improvement Value:$79,800
56%
Total Assessment$141,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,971+2.2%
2024$9,753-1.0%
2023$9,854+0.5%
2022$9,801+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$303,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 6268, Page 638Recorded6/13/2018

Property Sale

SaleMulti
$347,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 5649, Page 264NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/15/2007

Property Sale

SaleMulti
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 5525, Page 376Recorded8/23/2005

Property Built

Built

Year Built: 1946