Skip to content

1802 Summit Terr

Linden, NJ 07036

Built 1946

Last Sale Price
$306,400
Last Sale Date
Oct 21, 2015

Property Information

Block268
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,183
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
49%
Improvement Value:$71,100
51%
Total Assessment$138,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,711+2.2%
2024$9,499-1.0%
2023$9,597+0.5%
2022$9,545+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$306,400

From:

To:

Sq Ft1,183DeedBook 6088, Page 496Recorded10/30/2015

Property Sale

SaleMulti
$282,500

From:

To:

Sq Ft1,183DeedBook 5865, Page 126Recorded6/8/2011

Property Sale

SaleMulti
$282,500

From:

To:

Sq Ft1,183DeedBook 5377, Page 573Recorded6/20/2003

Property Sale

SaleMulti
$137,500
DeedBook 3684, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1946