Skip to content

1807 Orchard Terr

Linden, NJ 07036

Built 1958

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Oct 29, 1999

Property Information

Block268
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,251
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,500
45%
Improvement Value:$71,400
55%
Total Assessment$129,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,135+2.2%
2024$8,935-1.0%
2023$9,027+0.5%
2022$8,979+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$167,000
DeedBook 4898, Page 243

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook 4456, Page 80

Property Sale

SaleMulti
$130,750
DeedBook 3825, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1958