Skip to content

110 Palisade Rd

Linden, NJ 07036

Built 2023

Last Sale Price
$979,000
Last Sale Date
Jul 12, 2023

Property Information

Block268
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,440
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
27%
Improvement Value:$168,900
73%
Total Assessment$231,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,272+2.2%
2024$15,916+64.1%
2023$9,701+0.5%
2022$9,649+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$979,000

From:

To:

Sq Ft2,440DeedBook 6520, Page 2841NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/11/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft945DeedBook 6423, Page 2577Recorded7/30/2021

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4577, Page 343