Skip to content

1302 Summit Ter

Linden, NJ 07036

Built 1943

Last Sale Price
$447,000
Last Sale Date
Aug 20, 2020

Property Information

Block273
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1A-B-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,683
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
43%
Improvement Value:$95,100
57%
Total Assessment$166,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,680+2.2%
2024$11,424-1.0%
2023$11,542+27.8%
2022$9,034+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$447,000

From:

To:

Sq Ft1,683DeedBook 6379, Page 2680NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/28/2020

Property Sale

SaleMulti
$252,000

From:

To:

Sq Ft1,683DeedBook 6002, Page 837Recorded5/9/2014

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 4115, Page 265

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 3200, Page 652

Property Built

Built

Year Built: 1943