Skip to content

1312 Summit Terr

Linden, NJ 07036

Built 1939

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Mar 15, 2023

Property Information

Block273
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1A-B-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,510
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
38%
Improvement Value:$103,900
62%
Total Assessment$166,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,701+2.2%
2024$11,445-1.0%
2023$11,563+0.5%
2022$11,502+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$545,000

From:

To:

Sq Ft1,510DeedBook 6503, Page 2565Recorded3/27/2023

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 4417, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1939