Skip to content

132 Thelma Terr

Linden, NJ 07036

Built 1948

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 21, 2024

Property Information

Block273
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1A-B-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,123
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
40%
Improvement Value:$85,500
60%
Total Assessment$143,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,091+2.2%
2024$9,870-1.0%
2023$9,972+0.5%
2022$9,919+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,123DeedBook 6555, Page 2534Recorded8/29/2024

Property Sale

SaleMulti
$212,000

From:

To:

Sq Ft1,123DeedBook 5373, Page 322NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/23/2003

Property Sale

SaleMulti
$41,700
DeedBook 3024, Page 666

Property Built

Built

Year Built: 1948