Skip to content

1814 E St George Ave

Linden, NJ 07036

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$323,000
Last Sale Date
May 14, 2014

Property Information

Block27
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class---
DescriptionSCB-1S PAVING
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
64%
Improvement Value:$70,000
36%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,783+2.2%
2024$13,481-1.0%
2023$13,620+0.5%
2022$13,548+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$323,000

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 6017, Page 118Recorded8/13/2014

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 3511, Page 721

Property Built

Built

Year Built: 1950