Skip to content

611 Alexander Ave

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Nov 12, 2008

Property Information

Block27
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class15
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,458
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
55%
Improvement Value:$50,200
45%
Total Assessment$111,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,820+2.2%
2024$7,648-1.0%
2023$7,727+0.5%
2022$7,686+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,458DeedBook 5740, Page 292NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/14/2008

Property Built

Built

Year Built: 1928