Skip to content

300 W Elm St

Linden, NJ 07036

Built 1935

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Jul 25, 2002

Property Information

Block280
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,836
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
40%
Improvement Value:$74,400
60%
Total Assessment$123,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,713+2.2%
2024$8,522-1.0%
2023$8,610+0.5%
2022$8,564+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$192,000

From:

To:

Sq Ft1,836DeedBook 5304, Page 308Recorded8/6/2002

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 4410, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1935