Skip to content

523 Brook St

Linden, NJ 07036

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2019

Property Information

Block280
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,900
53%
Improvement Value:$43,600
47%
Total Assessment$93,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,575+2.2%
2024$6,431-1.0%
2023$6,497+0.5%
2022$6,463+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$87,500
DeedBook 4699, Page 264

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 3008, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1938