Skip to content

514 Miner Terr

Linden, NJ 07036

Built 1926

Last Sale Price
$159,650
Last Sale Date
Aug 24, 2009

Property Information

Block280
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,700
53%
Improvement Value:$45,000
47%
Total Assessment$96,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,800+2.2%
2024$6,651-1.0%
2023$6,720+0.5%
2022$6,684+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$159,650

From:

To:

Sq Ft960DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded9/10/2009

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

SaleMulti
$118,500
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1926