Skip to content

525 Miner Terr

Linden, NJ 07036

Built 1933

Last Sale Price
$87,500
Last Sale Date
Aug 1, 1985

Property Information

Block281
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,000
57%
Improvement Value:$48,300
43%
Total Assessment$112,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,897+2.2%
2024$7,724-1.0%
2023$7,804+0.5%
2022$7,762+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$87,500
DeedBook 3416, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1933