Skip to content

410 W Elm St

Linden, NJ 07036

Built 1963

Last Sale Price
$482,400
Last Sale Date
Aug 8, 2020

Property Information

Block281
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class46
Description2A-B-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,096
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
36%
Improvement Value:$123,600
64%
Total Assessment$192,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,508+2.2%
2024$13,213-1.0%
2023$13,349-12.6%
2022$15,269+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$482,400

From:

To:

Sq Ft2,096DeedBook 6392, Page 396NU CodeTitle correction (4)Recorded12/8/2020

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 4140, Page 262

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 3833, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1963