Skip to content

515 Miner Terr

Linden, NJ 07036

Built 1926

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2026

Property Information

Block281
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage872
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,500
55%
Improvement Value:$49,000
45%
Total Assessment$108,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,630+2.2%
2024$7,463-1.0%
2023$7,540+0.5%
2022$7,500+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,160DeedBook 5641, Page 478Recorded3/27/2007

Property Sale

SaleMulti
$112,500
DeedBook 4627, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1926