Skip to content

428 Miner Terr

Linden, NJ 07036

Built 1926

Last Sale Price
$466,000
Last Sale Date
Jul 31, 2024

Property Information

Block282
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,400
53%
Improvement Value:$44,400
47%
Total Assessment$93,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,596+2.2%
2024$6,452-1.0%
2023$6,518+0.5%
2022$6,483+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$466,000

From:

To:

Sq Ft1,190DeedBook 6554, Page 2001Recorded8/14/2024

Property Sale

SaleMulti
$267,500

From:

To:

Sq Ft1,190DeedBook 6529, Page 2507Recorded11/29/2023

Property Built

Built

Year Built: 1926