Skip to content

333 Miner Terr

Linden, NJ 07036

Built 1958

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Aug 24, 2021

Property Information

Block285
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,204
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,800
41%
Improvement Value:$81,600
59%
Total Assessment$138,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,732+2.2%
2024$9,519+11.1%
2023$8,568+0.5%
2022$8,523+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,204DeedBook 6427, Page 487NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/30/2021

Property Sale

SaleMulti
$250,900

From:

To:

Sq Ft1,204DeedBook 5851, Page 262Recorded2/8/2011

Property Built

Built

Year Built: 1958