Skip to content

404 W Blancke St

Linden, NJ 07036

Built 1923

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Sep 29, 2016

Property Information

Block285
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,300
40%
Improvement Value:$78,400
60%
Total Assessment$130,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,191+2.2%
2024$8,990-1.0%
2023$9,082+0.5%
2022$9,034+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$240,000

From:

To:

Sq Ft2,400DeedBook 6160, Page 505NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/12/2016

Property Sale

SaleMulti
$237,500

From:

To:

Sq Ft1,168DeedBook 5945, Page 995NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/21/2013

Property Sale

SaleMulti
$137,000
DeedBook 4464, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1923