Skip to content

241 Fernwood Terr

Linden, NJ 07036

Built 1950

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
May 17, 2023

Property Information

Block295
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,300
46%
Improvement Value:$81,400
54%
Total Assessment$150,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,597+19.2%
2024$8,893-1.0%
2023$8,985+0.5%
2022$8,937+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 6510, Page 2681NU CodePost-appeal (29)Recorded6/8/2023

Property Sale

SaleMulti
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 5535, Page 634Recorded10/5/2005

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 4903, Page 53

Property Sale

SaleMulti
$141,500
DeedBook 3480, Page 372

Property Built

Built

Year Built: 1950