Skip to content

212 Rosewood Terr

Linden, NJ 07036

Built 1941

Last Sale Price
$327,000
Last Sale Date
May 10, 2019

Property Information

Block295
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,450
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
43%
Improvement Value:$80,700
57%
Total Assessment$142,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,035+2.2%
2024$9,815-1.0%
2023$9,916+0.5%
2022$9,863+16.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$327,000

From: SAINATO, ANTHONY & ELLEN, SAINATO, ANTHONY & ELLEN

To: HERNANDEZ, AIXA, HERNANDEZ, AIXA

Sq Ft1,450DeedBook 6323, Page 218NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/21/2019

Property Sale

SaleMulti
$222,000

From: MC DOUGALL, JOHN E & DANIEL R, MC DOUGALL, JOHN E & DANIEL R

To: SAINATO, ANTHONY & ELLEN, SAINATO, ANTHONY & ELLEN

DeedBook 5965, Page 578Recorded8/7/2013

Property Built

Built

Year Built: 1941