Skip to content

312 Elmwood Terr

Linden, NJ 07036

Built 1943

Last Sale Price
$309,900
Last Sale Date
Sep 10, 2009

Property Information

Block330
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,436
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
46%
Improvement Value:$79,700
54%
Total Assessment$146,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,316+2.2%
2024$10,090-1.0%
2023$10,194+0.5%
2022$10,140+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$309,900

From: KONRAD,CHRISTOPHER & KONRAD,E

To: PETTY, JASON - RUSSELL, KARIE

Sq Ft1,436DeedBook 5784, Page 82NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/6/2009

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 4170, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1943