Skip to content

2139 Dill Ave

Linden, NJ 07036

Built 1922

Owner
---
Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Feb 18, 2026

Property Information

Block2
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page95

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage909
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,100
46%
Improvement Value:$44,900
54%
Total Assessment$83,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,837+2.2%
2024$5,709-1.0%
2023$5,768+0.5%
2022$5,737+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft909DeedBook 6612, Page 226Recorded3/10/2026

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4014, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1922