Skip to content

2122 Ingalls Ave

Linden, NJ 07036

Built 1927

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Feb 3, 2025

Property Information

Block2
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page95

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,646
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
52%
Improvement Value:$51,100
48%
Total Assessment$106,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,454+2.2%
2024$7,291-1.0%
2023$7,366+0.5%
2022$7,327+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,646DeedBook 6572, Page 44Recorded2/11/2025

Property Built

Built

Year Built: 1927