Skip to content

2108 Ingalls Ave

Linden, NJ 07036

Built 1926

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Sep 7, 2012

Property Information

Block2
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page95

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2G-1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,121
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
47%
Improvement Value:$54,600
53%
Total Assessment$102,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,180+2.2%
2024$7,022-1.0%
2023$7,095+0.5%
2022$7,057+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,121DeedBook 5924, Page 454Recorded9/25/2012

Property Built

Built

Year Built: 1926