Skip to content

423 Mc Kinley St

Linden, NJ 07036

Built 1948

Last Sale Price
$181,500
Last Sale Date
Nov 19, 2018

Property Information

Block30
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class17
Description1A-B-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,131
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
43%
Improvement Value:$67,000
57%
Total Assessment$117,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,227+2.2%
2024$8,047-1.0%
2023$8,130+0.5%
2022$8,087+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 5122, Page 153NU CodeTitle correction (4)Recorded5/25/2001

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4949, Page 174

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 4394, Page 251

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 3727, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1948