Skip to content

211 Gesner St

Linden, NJ 07036

Built 1974

Last Sale Price
$268,100
Last Sale Date
Oct 19, 2017

Property Information

Block310
Lot27
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
37%
Improvement Value:$82,800
63%
Total Assessment$130,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,198+2.2%
2024$8,996-1.0%
2023$9,089+0.5%
2022$9,041+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$268,100

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 6224, Page 169NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/25/2017

Property Built

Built

Year Built: 1974