Skip to content

507 W Henry St

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$362,500
Last Sale Date
Mar 2, 2021

Property Information

Block314
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,542
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,000
50%
Improvement Value:$62,900
50%
Total Assessment$126,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,924+2.2%
2024$8,728-1.0%
2023$8,818+0.5%
2022$8,771+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$362,500

From:

To:

Sq Ft1,542DeedBook 6413, Page 2861Recorded5/20/2021

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 4938, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1928