Skip to content

611 W Elm St

Linden, NJ 07036

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 2, 2016

Property Information

Block317
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,374
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,500
46%
Improvement Value:$68,600
54%
Total Assessment$128,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,008+2.2%
2024$8,811-1.0%
2023$8,902+0.5%
2022$8,854+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$248,000

From:

To:

Sq Ft1,374DeedBook 5914, Page 327Recorded7/13/2012

Property Sale

SaleMulti
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,374DeedBook 5437, Page 729Recorded6/25/2004

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 5032, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1938