Skip to content

605 W Elm St

Linden, NJ 07036

Built 1987

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Aug 6, 1987

Property Information

Block317
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
30%
Improvement Value:$131,000
70%
Total Assessment$186,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,080+2.2%
2024$12,793-1.0%
2023$12,925+0.5%
2022$12,856+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 3517, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1987