Skip to content

629 W Blancke St

Linden, NJ 07036

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 2002

Property Information

Block320
Lot21
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,326
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
40%
Improvement Value:$84,800
60%
Total Assessment$142,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,757+2.3%
2024$9,537-9.6%
2023$10,556+0.5%
2022$10,499+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 4568, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1954