Skip to content

318 Elmwood Terr

Linden, NJ 07036

Built 1943

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Dec 15, 2017

Property Information

Block330
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,148
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
44%
Improvement Value:$85,300
56%
Total Assessment$152,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,710+2.2%
2024$10,475-1.0%
2023$10,583+0.5%
2022$10,527+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,148DeedBook 6235, Page 698Recorded12/21/2017

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 4831, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1943