Skip to content

336 Elmwood Terr

Linden, NJ 07036

Built 1946

Last Sale Price
$279,900
Last Sale Date
Jul 29, 2016

Property Information

Block330
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,390
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
44%
Improvement Value:$80,800
56%
Total Assessment$143,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,077+2.2%
2024$9,856-1.0%
2023$9,958+0.5%
2022$9,905+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$279,900

From:

To:

Sq Ft1,390DeedBook 6143, Page 646Recorded9/13/2016

Property Sale

SaleMulti
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,170DeedBook 5965, Page 537NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/7/2013

Property Sale

SaleMulti
$45,600
DeedBook 3000, Page 912

Property Built

Built

Year Built: 1946