Skip to content

351 Elmwood Terr

Linden, NJ 07036

Built 1942

Last Sale Price
$349,900
Last Sale Date
Mar 1, 2018

Property Information

Block331
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,300
43%
Improvement Value:$85,500
57%
Total Assessment$149,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,534+2.2%
2024$10,303-1.0%
2023$10,410+0.5%
2022$10,354+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$349,900

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 6251, Page 618Recorded3/19/2018

Property Sale

SaleMulti
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 6217, Page 482NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/26/2017

Property Built

Built

Year Built: 1942