Skip to content

341 Elmwood Terr

Linden, NJ 07036

Built 1942

Last Sale Price
$431,500
Last Sale Date
Jul 22, 2021

Property Information

Block331
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,300
42%
Improvement Value:$87,700
58%
Total Assessment$152,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,689+2.2%
2024$10,455-1.0%
2023$10,562+0.5%
2022$10,506+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$431,500

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 6427, Page 2306Recorded8/25/2021

Property Sale

SaleMulti
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 5780, Page 137Recorded9/10/2009

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 3218, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1942