Skip to content

1201 De Witt Terr

Linden, NJ 07036

Built 1960

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block336
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
42%
Improvement Value:$77,300
58%
Total Assessment$132,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,303+2.2%
2024$9,100-1.0%
2023$9,194+0.5%
2022$9,145+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,716DeedBook 6111, Page 2080Recorded3/30/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960