Skip to content

1008 W Elm St

Linden, NJ 07036

Built 1950

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Sep 29, 2009

Property Information

Block383
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2A-F-1G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,732
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,000
40%
Improvement Value:$96,000
60%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,251+2.2%
2024$11,005-1.0%
2023$11,118+0.5%
2022$11,059+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,732DeedBook 5804, Page 621Recorded2/23/2010

Property Sale

SaleMulti
$209,000
DeedBook 3584, Page 768

Property Built

Built

Year Built: 1950