Skip to content

1710 E Elizabeth Ave

Linden, NJ 07036

Built 1957
Industrial

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Jan 16, 2023

Property Information

Block33
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class---
DescriptionCB-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,643
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,800
29%
Improvement Value:$140,300
71%
Total Assessment$198,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,930+15.6%
2024$12,050-1.0%
2023$12,175+0.5%
2022$12,110+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,000

From:

To:

Sq Ft5,643DeedBook 6497, Page 2128Recorded1/19/2023

Property Sale

SaleMulti
$1,980,000
DeedBook 6453, Page 2182Recorded2/24/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$825,000
DeedBook 5837, Page 260

Property Sale

SaleMulti
$385,000
DeedBook 3623, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 1957