Skip to content

13 Garfield St

Linden, NJ 07036

Built 1957

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 21, 2018

Property Information

Block33
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
49%
Improvement Value:$81,100
51%
Total Assessment$159,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,188+2.2%
2024$10,943-1.0%
2023$11,056+0.5%
2022$10,997+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 6278, Page 2348Recorded8/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 1957