Skip to content

631 Laurita St

Linden, NJ 07036

Built 1948

Last Sale Price
$288,000
Last Sale Date
Jun 4, 2013

Property Information

Block346
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,630
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,800
36%
Improvement Value:$107,900
64%
Total Assessment$169,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,933+2.2%
2024$11,672-1.0%
2023$11,792+0.5%
2022$11,730+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$288,000

From:

To:

Sq Ft2,630DeedBook 5961, Page 390Recorded7/15/2013

Property Built

Built

Year Built: 1948