Skip to content

610 Lindegar St

Linden, NJ 07036

Built 1943

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Oct 31, 2024

Property Information

Block346
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,393
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
41%
Improvement Value:$71,100
59%
Total Assessment$121,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,516+2.2%
2024$8,329-1.0%
2023$8,415+0.5%
2022$8,370+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

Sq Ft1,393DeedBook 6562, Page 2032Recorded11/4/2024

Property Sale

SaleMulti
$207,000

From:

To:

Sq Ft1,393DeedBook 6146, Page 541Recorded9/28/2016

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 3409, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1943