Skip to content

912 W Henry St

Linden, NJ 07036

Built 1945

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 12, 2024

Property Information

Block346
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class25
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage672
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,800
49%
Improvement Value:$42,200
51%
Total Assessment$82,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,516+2.3%
2024$5,390-1.1%
2023$5,448+0.6%
2022$5,418+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft672DeedBook 6558, Page 2342Recorded10/1/2024

Property Built

Built

Year Built: 1945