Skip to content

412 Amon Terr

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jan 29, 2010

Property Information

Block356
Lot51
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,475
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,300
42%
Improvement Value:$66,800
58%
Total Assessment$115,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,094+2.2%
2024$7,917-1.0%
2023$7,998+0.5%
2022$7,956+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,475DeedBook 5802, Page 433Recorded2/4/2010

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 3944, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1928