Skip to content

621 Lafayette St

Linden, NJ 07036

Built 1938

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Mar 31, 2016

Property Information

Block313
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
40%
Improvement Value:$82,200
60%
Total Assessment$137,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,648+2.2%
2024$9,437-1.0%
2023$9,534+0.5%
2022$9,483+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 6114, Page 828Recorded4/14/2016

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 3236, Page 839

Property Built

Built

Year Built: 1938