Skip to content

2028 Verona Ave

Linden, NJ 07036

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2022

Property Information

Block366
Lot35
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,284
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,700
49%
Improvement Value:$67,000
51%
Total Assessment$130,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,941+2.3%
2024$8,740-1.1%
2023$8,832+0.6%
2022$8,784+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$144,900
DeedBook 4422, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1954