Skip to content

727 Lindegar St

Linden, NJ 07036

Built 1948

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Feb 28, 1994

Property Information

Block379
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage588
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
38%
Improvement Value:$85,700
62%
Total Assessment$138,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,718+3.7%
2024$9,368-1.0%
2023$9,465+0.5%
2022$9,414+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 4080, Page 218

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 3275, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1948