Skip to content

703 Lindegar St

Linden, NJ 07036

Built 1944

Last Sale Price
$301,000
Last Sale Date
Nov 10, 2006

Property Information

Block379
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,435
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,800
39%
Improvement Value:$86,500
61%
Total Assessment$141,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,936+2.2%
2024$9,719-1.0%
2023$9,819+0.5%
2022$9,767+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$301,000

From:

To:

Sq Ft1,435DeedBook 5619, Page 295NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/22/2006

Property Built

Built

Year Built: 1944