Skip to content

904 Kent Pl

Linden, NJ 07036

Built 1956

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Nov 9, 2020

Property Information

Block395
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,470
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
45%
Improvement Value:$75,900
55%
Total Assessment$138,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,732+2.2%
2024$9,519-1.0%
2023$9,617+0.5%
2022$9,566+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 6393, Page 2440Recorded12/16/2020

Property Sale

SaleMulti
$295,000

From:

To:

Sq Ft560DeedBook 5946, Page 862Recorded3/28/2013

Property Sale

SaleMulti
$93,500
DeedBook 3283, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1956