Skip to content

1401 Andover Rd

Linden, NJ 07036

Built 1956

Last Sale Price
$889,900
Last Sale Date
Jul 21, 2023

Property Information

Block395
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,140
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
37%
Improvement Value:$105,500
63%
Total Assessment$167,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,779+2.2%
2024$11,521-1.0%
2023$11,640+0.5%
2022$11,578+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$889,900

From:

To:

Sq Ft2,140DeedBook 6519, Page 2545Recorded8/25/2023

Property Sale

SaleMulti
$229,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 5106, Page 141Recorded4/12/2001

Property Sale

SaleMulti
$211,000
DeedBook 4958, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1956