Skip to content

1303 Andover Rd

Linden, NJ 07036

Built 1956

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 13, 2007

Property Information

Block395
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,900
39%
Improvement Value:$94,800
61%
Total Assessment$155,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,949+2.2%
2024$10,709-1.0%
2023$10,820+0.5%
2022$10,762+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 5661, Page 748Recorded7/19/2007

Property Sale

SaleMulti
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 5184, Page 313Recorded10/12/2001

Property Built

Built

Year Built: 1956